Na pomoc szóstoklasistom

Razem damy radę !!!

Szóstoklasista

Przyroda

Człowiek Na przyrodzie wszystkim się nudzi. Po co jest przyroda? Przecież środowisko otacza każdego z nas. No nic. Trzeba się jej uczyć... A ja Wam w tym pomogę.


1.Człowiek:informacje ogólne:
Człowiek według wiedzy encyklopedycznej należy do rodzaju z podrodziny Hominiae, a dokładniej klasyfikowany jest do rodziny człowiekowatych, z rzędu Naczelnych. Obecnie występuje tylko jeden gatunek, do którego należy każdy z nas, a mowa tutaj dokładnie o homo sapiens, czyli człowieku rozumnym. Istnieją także podziały, które oddzielają neandertalczyków od obecnych ludzi, nazywając tych dzisiejszych homo sapiens sapiens, czyli ludźmi współczesnymi. Ludzie zbliżeni najbardziej anatomicznie do nas samych powstali około 200 tysięcy lat temu na terenach Afrykańskich, z którym po około 100 tysiącach lat dotarli na Bliski Wschód, by następnie migrować kolejno do Australii i Europy. W tym okresie mówimy oczywiście o człowieku jako gatunku najbardziej zbliżonemu do nas, wcześniej jednak człowiek także występował lecz w innej formie i postaci niż obecna. Cały czas poznajemy historię rozwoju i ewolucji człowieka, gdyż co chwila odnajdywane są szczątki naszych praprzodków, czasami archeolodzy natrafiają na całkiem nowe gatunki, było tak na przykład w przypadku człowieka kromaniońskiego.

2.Kierunki świata:

(zdjęcie znajdziesz w galerii)

Na całym świecie powszechnie używane są skróty literowe pochodzące od angielskich nazw kierunków:
N – North (północ),
S – South (południe),
E – East (wschód),
W – West (zachód).


3.Człowiek(układ kostny):
(zdjęcie znajdziesz w galerii)

4.Człowiek(układ krwionośny):
(zdjęcie znajdziesz w galerii)

5.Człowiek(układ nerwowy):
(zdjęcie znajdziesz w galerii)

6.Człowiek(układ wydalniczy):
(zdjęcie znajdziesz w galerii)



7.Substancje niezbędne do życia człowieka:


Składnikami odżywczymi nazywamy substancje, które są niezbędne dla życia, prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz dla zapewnienia dobrego zdrowia. Są one zawarte w pożywieniu. Po spożyciu i trawieniu pokarmów w przewodzie pokarmowym, składniki odżywcze mogą być wchłonięte i zmetabolizowane w organizmie. Każdy ze składników odżywczych pełni określoną rolę, której nie jest w stanie spełnić inny składnik. Dieta niedoborowa w poszczególne składniki odżywcze prowadzi z czasem do niezaspokojenia potrzeb ustroju i naruszenia jego rezerw. Efektem tego stanu jest nadmierny rozpad tkanek, postępujące wyniszczenie, niedobory witamin lub minerałów - a w skrajnych przypadkach - zgon. Podstawowymi składnikami odżywczymi niezbędnymi dla życia i dobrego zdrowia są:

1) białka - podstawa budowy i przebudowy tkanek organizmu;

2) tłuszcze - źródło energii i podstawowych kwasów tłuszczowych, nośnik witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) i ważny składnik błon komórkowych i złożonych białek;

3) węglowodany - źródło energii;

4) energia;

5) woda;

6) składniki mineralne i pierwiastki śladowe - (jony) składniki płynów ustrojowych, tkanek, enzymów, barwników;

7) witaminy - substancje pochodzenia organicznego odgrywające ważną rolę w przemianach metabolicznych.



8.Etapy życia człowieka:

Życie człowieka można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich to okres noworodkowy, który trwa ok. 4 tygodni to jest od narodzin do momentu ustąpienia objawów porodu. Gdy dziecko zaczyna przyjmować postawę pionową i pojawiają się pierwsze mleczaki (zęby mleczne) wówczas mówimy o okresie niemowlęcym (do ok. pierwszego roku życia). Kolejny to wczesne dzieciństwo, kiedy to wraz z rozwojem układu nerwowego zwiększa się sprawność motoryczna (ruchliwość), dziecko potrafi świadomie kontrolować potrzeby fizjologiczne (oddawanie moczu). Etap ten kończy się ok. 6-7 lat i zaczyna się wtedy starsze dzieciństwo. Następuje wtedy różnicowanie płciowe, pojawiają się zęby stałe, rośnie sprawność fizyczna (ruch i mięśnie), a także odporność organizmu. W momencie uzyskania dojrzałości płciowej człowiek wkracza w wiek młodzieńczy. Trwa on do ustalenia wysokości ciała. U kobiet następuje to ok. 18-20 roku życia, u mężczyzn 2-3 lata później. W tym czasie ustalają się także wymiary głowy, narządów wewnętrznych, kończy rozwój kości.


9.Choroby występujące na świecie:
Do chorób , na które w czasach współczesnych cierpi wiele osób, należą:
-miażdżyca
-wrzody żołądka i dwunastnicy
-nerwica
-otyłość

Choroby,które występują raz w życiu:
-ospa
-różyczka
-świnka

epidemie*
-dżuma
-cholera
-ameboza
-malaria

Bardzo groźną chorobą zakaźną, która występuje obecnie na wszystkich kontynentach ,jest ADIS. Wywołuje ją wirus HIV.






KRAJOBRAZ

1.Planeta Ziemia(zdjęcie znajdziesz w galerii)


WARTO WIEDZIEĆ:

Ciała Niebieskie:
to między innymi gwiazdy, planety ,planetoidy i komety.

Gwiazda:
to ciało niebieskie zbudowane z mieszaniny gazów.Mają one bardzo wysoką tęmeraturę.

Planeta:
to ciało niebieskie, które obiega gwiazdę i jest widoczne na niebie dzięki temu,że jest przez nią oświetlane.

Księżyc jest satelitą okrążającym Ziemie. Nie ma on atmosfery, a temperatura na jego powierzchni waha się od -120°C do 150°C.

2.Budowa wnętrza Ziemi
(zdjęcie znajdziesz w galerii)

3.Wielki Wybuch
Według obecnie przyjętej teorii, wszechświat powstał około 15 mld lat temu w wyniku tak zwanego Wielkiego Wybuchu. Z powstałej wówczas materii utworzyły się skupiska gazu ,które dały początek pierwszym gwiazdom i galaktykom. Jedną z nich jest Droga Mleczna. Około 5 miliardów lat temu powstała w niej najbliższa nam gwiazda -Słońce. Z materiii krążącej wokół słońca wyodrębnia się następnie Ziemia i inne planety.

4.Pory roku
21 marca-Na półkuli północnej rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, a na południowej kalendarzowa jesień.
22czerwca-Na półkuli północnej rozpoczyna się kalendarzowe lato ,a na południowej kalendarzowa zima.
23 września-Na półkuli północnej rozpoczyna się kalendarzowa jesień, natomiast na południowej kalendarzowa wiosna.
22 grudnia- Na półkuli północnej rozpoczyna się kalendarzowa zima, a na południowej kalendarzowe lato.

5.Oceany świata:
-Ocean Spokojny(nazywany również Pacyfikiem lub Wielkim)
-Ocean Atlantycki(Atlantyk)
-Ocean Indyjski
-Ocean Arktyczny(wielki obszar pokryty lodem wód wokół bieguna północnego.Niektórzy uczeni uważają go za odrębny, czwearty ocean)

6.Kontynenty:
-Azja
-Afryka
-Ameryka Południowa
-Ameryka Północna
-Anktarktyda
-Europa
-Australia

POWIETRZE

Warto wiedzieć
-MATERIA- to wszystko co nas otacza i może być źródłem naszych wrażeń zmysłowych.

-Wszystkie substancje tworzące otaczający nas świat zbudowane są z bardzo małych drobin. Różnią się one od siebie wielkością, budową oraz właściwościami. Drobiny o najprostszej budowie nazywamy atomami.

-DYFUZJA-Bezwładny ruch cząsteczek.

-FOTOSYNTEZA-Jest przykładem zachodzących kolejno po sobie reakcji chemicznych.